• Základné údaje o škole

Zriaďovateľ:    Obec Vlčkovce

Vlčkovce 15, 919 23 Vlčkovce

Charakteristika školy

Základná škola s materskou školou Vlčkovce vystupuje ako  právny subjekt od 31. augusta 2004, ktorej súčasťou je ZŠ (1. – 4. ročník), MŠ, ŠKD a ŠJ.

Činnosť v základnej školy s materskou školou  zabezpečuje 16 kvalifikovaných pedagogických pracovníkov, z toho 2 pedagogické asistentky v ZŠ, 1 pomocná vychovávateľka v MŠ, školská špeciálna pedagogička a o bezpečný a bezproblémový chod školy sa stará desiatka prevádzkových pracovníkov.

Škola disponuje dvomi budovami:  zrekonštruovaná budova ZŠ – samostatné triedy pre  1. – 4. ročník a jedna trieda MŠ),  novopostavená MŠ – dve triedy,  školská jedáleň v budove ZŠ. Ku škole prislúcha nový školský dvor s detskými športoviskami a zábavnými ihriskami.

Základná škola je štátna neplnoorganizovaná škola s vyučovacím jazykom slovenským  s dennou študijnou formou   pre primárne vzdelávanie.  V školskom roku 2023/20224 školu navštevuje takmer  70 detí.  Žiaci sú  rozdelení do 4 tried pre I. stupeň.

Školský klub detí v 3. oddeleniach zabezpečuje prevádzku v popoludňajších hodinách a taktiež v ranej ŠKD pred vyučovaním.

Škola vyučuje žiakov podľa inovovaného školského vzdelávacieho programu, ktorý je zameraný na výučbu prvého cudzieho jazyka – anglického - už od 1. ročníka, ďalej zvýšenú pozornosť venuje kvalitnej výučbe materinského jazyka, podpore a rozvoju informačno-komunikačnej gramotnosti a zvýšenej pozornosti environmentálnej výchovy a protidrogovej prevencie.

Škola rešpektuje individuálne potreby detí, to znamená, že do školy sú zaradené aj deti so špeciálnymi výchovno - vzdelávacími potrebami, s ktorými  škole  pomáha  školský špeciálny pedagóg  a taktiež pedagogickí asistenti.

Materská  škola je   celodenné pracovisko  s 3 triedami o kapacite približne 60 detí od najmenších až po predškolákov. V materskej škole  sa venuje veľká pozornosť všestrannému rozvoju dieťaťa s množstvom rôznorodých edukačných aktivít. Okrem rozvíjania základných kľúčových kompetencií dieťaťa vytýčených v Štátnom vzdelávacom programe  sa zameranie materskej školy sústreďuje na regionálnu výchovu, výchovu k zdravému spôsobu života, získanie základných zručností práce s IKT a získaniu základov komunikácie v anglickom jazyku.

Čo ponúkame v skratke

Našu školu  považujeme  za otvorené spoločenstvo rodinného typu, kde hlavným  poslaním je poskytovať komplexné služby v oblasti výchovy a vzdelávania, a tak vychovávať deti a žiakov ako harmonicky rozvinuté osobnosti.

Dôraz kladieme na:

• kvalitné výchovno-vzdelávacie služby s kvalifikovaným personálnym obsadením,
      • rozvoj priateľskej atmosféry medzi žiakmi i rodičmi,
      • humánne správanie sa a výchovu k láske k práci, ku vzájomnej úcte, k tolerancii voči rôznym odlišnostiam, k pozitívnemu vzťahu k národným a európskym hodnotám,
      • rozvíjanie pozitívneho vzťahu k regiónu, svojimi aktivitami obohacujeme život obce i regiónu,
      • individuálny prístup k potrebám každého dieťaťa,
      • vytváranie rovnakých príležitostí pre všetky deti, teda aj pre tie, ktoré majú špecifické výchovno-vzdelávacie potreby, poskytujeme možnosť integrácie detí,
      • príjemné a estetické prostredie, aby sa škola stala pre Vaše deti ,, druhým domovom“.
      • atraktívnu ponuku mimoškolských aktivít a záujmových útvarov,
      • reprezentáciu školy a obce na športových, výtvarných a vedomostných súťaží.

Budeme radi, ak si vyberiete našu školu!

pracovníci ZŠ s MŠ Vlčkovce

• Koncepcia školy 2023 - 2028