Kurikulárna reforma

• Vzdelávanie 21. storočia

• Naša ZŠ  od 1. 9. 2024 otvára 5 tried s ročníkmi 1. – 4. ročník (primárne vzdelávanie)  a 5. ročník (nižšie stredné vzdelávanie).

Tešíme sa, že sme zapojení do postupného zavádzania kurikulárnej reformy a postupujeme podľa Štátneho vzdelávacieho progra mu schváleného 31. 3. 2023. 1. ročník sa teda v školskom  roku 2024/2025 stáva 1. ročníkom 1. cyklu.

Zvyšné ročníky 2. - 5. ročník zostávame vzdelávať podľa inovovaného Školského vzdelávacieho programu (2015).

Prvý cyklus tvorí 1. až 3. ročník, druhý cyklus tvorí 4. až 5. ročník. Vzdelávacie štandardy jednotlivých cyklov určujú obsah vzdelávania a očakávané učebné výstupy na ich konci. Prvý a druhý cyklus spolu predstavuje prvý stupeň základnej školy. Dĺžka trvania prvého stupňa základného vzdelávania podľa tohto vzdelávacieho programu je päť (5) rokov.

Prvý cyklus (1. – 3. ročník ZŠ)

Úlohou prvého cyklu je, aby žiak získal vzťah k učeniu sa, vytvoril si pracovné návyky a pracovný režim, aktívne sa zapájal do práce, využíval kreativitu pre zlepšovanie svojich myšlienok. Žiakom vytvára učiteľ bezpečné prostredie a podporu: „Ty mi pomôžeš.“ Vyučovanie ťažiskovo zabezpečuje učiteľ s aprobáciou na primárne vzdelávanie.

Druhý cyklus (4. – 5. ročník ZŠ)

Úlohou druhého cyklu je, aby žiak dokázal bezpečne a jasne komunikovať svoje pocity, potreby a hranice, vyjadroval pre nepochopenie u seba aj u iných a reflektoval svoje konanie a postoje. Zámerom súčasne je, aby žiak rozlišoval medzi faktami, domnienkami a hodnoteniami, a aby nadobudol väčšiu samostatnosť v učení a prevzal časť zodpovednosti za svoje učenie, uvedomil si, čo je oblasťou jeho záujmu a čomu by sa chcel hlbšie venovať. Žiak si vytvára vzťahy s rovesníkmi a učí sa spoločne s nimi riešiť úlohy a výzvy: „Ja to dokážem, som schopný vstúpiť do spolupráce.“ Vyučovanie zabezpečujú spoločne a vyvážene učitelia s aprobáciou na primárne vzdelávanie a učitelia so špecializáciou na konkrétnu vzdelávaciu oblasť alebo vyučovací predmet.

Školské vzdelávacie programy pre všetky ročníky nájdete v sekcii "Dokumenty školy".

Pre rodičov zároveň vznikla aj nová sekcia na webstránke:

• Základná škola s materskou školou, Vlčkovce 1
      • riaditel@skolavlckovce.sk, ZastupcaMS@skolavlckovce.sk, jedalen@skolavlckovce.sk
      • Riaditeľka ZŠ s MŠ: 0911 864 104
        Ekonóm: 0911 029 410